Jak vyléčit zmrzlé rameno doma?

Jak vyléčit zmrzlé rameno doma ?

Zmrazené rameno zní trapně, že? Jde však o skutečný stav, který je značně nepříjemný a bolestivý. Takže, co přesně je zmrzlé rameno?

Při práci na notebooku nebo stolním počítači jen zřídka hýbeme krkem nebo uvolňujeme zádové a ramenní svaly. Takové omezené pohyby a nesprávné držení těla vedou ke stlačení nervu a omezení průtoku krve, což má za následek ztuhlost ramenního svalstva. Kromě sedavého způsobu života je nadměrný stres primárním přispěvatelem k řadě zdravotních problémů, včetně zmrzlých ramen. Tento stav je poměrně častý u lidí s cukrovkou. Bolest a ztuhlost se stávají nesnesitelné, což znemožňuje hýbat rameny.

 

Tento stav má tři fáze: fázi zmrazení, fázi zmrazení a fázi rozmrazování.

Fáze mrazu je charakterizována silnou bolestí při pohybu paže a v noci může bolet více. Pohyb ramen je omezený.

Další fází je fáze zmrazení , ve které se bolest může snížit, ale ztuhlost se zhorší. Provádění každodenních činností se stává náročným a může trvat 4–12 měsíců v závislosti na individuální stravě přístupu a dalších faktorech.

Poslední fází je fáze rozmrazování, ve které se rozsah pohybu vrátí do normálu. To může trvat 6 měsíců až 2 roky.

 

Zde je několik domácích prostředků pro léčbu zmrazených ramen:

Teplý nebo studený obklad

Přiložte studený obklad ke zmírnění otok.

V případě silné bolesti přiložte na klouby ledový obklad, abyste zmírnili pocity bolesti a uklidnili svaly.

Aplikujte horký obklad na zahřáté svaly před aktivitou nebo pro zmírnění ranní ztuhlosti. Před cvičením nebo pohybem kloubu se doporučuje 1 minutu horkou stimulaci.

Přednostně udržujte pokojovou teplotu na normální úrovni a vyhněte se sezení přesně před klimatizací nebo pod ventilátorem.

Vyhněte se těžkým vahám – zvedání těžkých vah vyvíjí tlak na krční a ramenní svaly. Může také způsobit svalovou rupturu, tedy natržení až přetržení svalu,takže místo zvedání velkých závaží vyzkoušejte základní jednoduchý strečink, abyste zmírnili ztuhlost.

Udržujte vzpřímené držení těla – držení těla hraje zásadní roli; špatné držení těla při sezení, spánku nebo práci může způsobit kompresi nervů. Udržování správného vzpřímeného držení těla může pomoci zmírnit nepohodlí krku a ramen a urychlit dobu zotavení.

 

Jógové protažení :

Gomukhasana – Držte jeden konec ručníku nad hlavou, zatímco druhý konec držte v blízkosti spodní části zad. Natáhněte ručník a pohybujte rukama nahoru a dolů co nejvíce. Opakujte 5-10krát.

Natažení rukou o stěnu – Postavte se čelem ke stěně. Udržujte lokty a dlaně na stěně natažené rovně nahoru. Jemně pohněte rukou dolů a přitom pokrčte loket. Sklopte ruce tak daleko, jak jen můžete a přitom se stále dlaněmi dotýkejte stěny. Opakujte sadu 5 až 10krát.

Natažení ručníku – Držte jeden konec metr dlouhého ručníku za zády a druhou rukou uchopte druhý konec. Udržujte s ručníkem vodorovnou polohu. Druhou paží vytáhněte ztuhlou paži nahoru , abyste se pořádně protáhli.

Relaxační technika: Stres a starosti lze zmírnit uvolněním mysli, které pak může pomoci zmírnit ztuhlé svaly. Cvičte tyto relaxační techniky pro zmrzlé bolesti ramen.

Nishpannabhavana – sed rozkročný, záda rovná, opřená o stěnu, gján mudra – palec a ukazováček k sobě, dlaně otočené vzhůru a položené na kolenou, oči zavřené, koncentrace do třetího oka, vědomé hluboké dýchání

Shavasana – leh na zádech, ruce od těla, nohy od, sebe, tělo celé uvolněné, zavřené oči a vědomý hluboký dech

Balasana – sed na patách , oči zavřené, čelo opřené o podložku, dlaně buď před sebou nebo podél těla, dle toho kde cítíte hlubší uvolnění, hluboký vědomý dech

Makarasana – poloha krokodýla, přináší silné prokrvení dolních zad, ledvin, břišních a pánevních orgánů. Relaxační varianta rozvíjí dech a uvolňuje šíji a záda.

Vycházejte z lehu na břiše, paže jsou volně podél těla. Prodýchejte a po výdechu zvedněte současně hlavu, hruď i nohy ze země, co možno nejvýše. Stehna, kolena, lýtka a kotníky se dotýkají, celé nohy jsou napnuté. Ruce sepněte a položte v týl. Nezadržujte dech, dýchejte volně a klidně. Váha celého těla by měla spočívat na břiše, žebra by neměla být v dotyku se zemí. V poloze zůstaňte 10–20 vteřin.

Hluboký jógový dech – pohodlný sed, rovná záda, zkuste nádech nosem 10 dob, zádrž 10 dob, výdech 10, postupně prodlužujte vše na 20 dob, důležité je dýchat do břicha

Také pravidelně praktikujte meditaci, abyste přerušili smyčku negativních emocí a zklidnili svou mysl.

Správné držení těla při spánku – Máte-li zmrzlé rameno, musíte kloubům poskytnout dostatečné odpružení, abyste minimalizovali nepohodlí a ztuhlost během spánku a také abyste předešli zhoršení situace následující ráno.

Strava – Zmrazené rameno se nejčastěji vyskytuje u pacientů s cukrovkou, takže strava je zásadní. Zařaďte do jídla denně hořkou tykev ( dá se koupit i jako doplněk stravy )angrešt nebo jakékoli jiné hořké jídlo. Zelená listová zelenina, jako je špenát a kapusta a sójové produkty, při pravidelné konzumaci mohou být pro vaše zdraví velmi prospěšné. Vyvarujte se rýže, brambor, banánů, obilovin, manga, hrušek, hroznů a zpracovaných jídel.

Spolu s těmito užitečnými radami, včetně správného držení těla, protažení, zdravé stravy, relaxace a dalších, dodržujte zdravý životní styl, abyste zmírnily bolesti zmrzlých ramen. Udržujte svou mysl mimo stres a napětí a radujte se ze života

Tematické články

× Jak Vám můžeme pomoci?