Top 5 bylin, které zabíjejí viry a posilují váš imunitní systém

Které bylinky jsou pro náš imunitní systém a naše lidské tělo nejprospěšnější ???


1. Bezinky 

Bez černý patří mezi nejznámější léčivé rostliny. V mnoha částech Evropy byl považovaný za kouzelnou rostlinu. Uctívali ho Keltové i staří Germáni. Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky. Laboratorní studie dokládají, že složky obsažené v bobulích pravděpodobně aktivují určité imunitní buňky a současně působí přímo na viry tím, že snižují jejich nakažlivost.

TIP: preventivně stačí pít lžičku bezového sirupu denně a pokud jste již nemocní zvyšte dávku na 3xdenně čajovou lžičku 

2. Divizna


Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Ve starověku byla opředena pověrami, ale již tehdy se používala na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží výhradně i dosud. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Z těchto důvodů tvoří významnou složku mých čajových směsí proti kašli. Divizna však má i jiné léčivé účinky. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad při revmatických a svalových bolestech, na obtížně se hojící rány, na opuchliny a vředy, podobně jako devětsil. Na zahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených květů. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo. 

TIP: pokud si děláte čaj z divizny, do sítka si dejte vatu nebo plátýnko. Drobné mikroskopické jehličky ve květech mohou dráždit a tímto je eliminujete. Podobné je to u čaje z rozdrcených plodů šípkové růže (šípků).

3. Ženšen

Ženšenu se říká všehoj, přesněji všehoj léčivý, a to z dobrého důvodu. Je doslova nabitý léčivými látkami. 

Ženšen je silným antioxidantem, který výrazně posiluje imunitní systém a chrání organismus před nepříznivými účinky stresu, nervozity, neklidu.Rovněž snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu, aktivuje krvetvorbu, reguluje krevní tlak.Dále likviduje škodlivé bakterie a viry.

Tuto léčivku můžeme také používat při celkovém vyčerpání a při rekonvalescenci po onemocněních.Velmi příznivý vliv má jako prevence i doplňková léčba onkologických nemocí.

TIP :Nejhodnotnější částí ženšenu je kořen, který má vliv na imunitní systém. Můžete ho koupit v bylinkářství a připravit si z něj domácí kapičky.

4. Kozinec blanitý – Astragalus

Astragalus je posilovač imunity, dodává životní sílu, vitalitu a schopnost odolávat psychickému a fyzickému stresu. Užívání výtažků z astragalu k léčebným účelům je doloženo přes 4000 let.

Moderní vědecké výzkumy přiznávají výtažku z kořene astragalu schopnost stabilizovat a posílit různé pochody imunitního systému, zvláště proti onemocněním virového a bakteriálního původu v dýchacích cestách.

Užívání přípravku z kozince má i značný význam při různých onkologických onemocněních, protože astragalany potlačují obranné mechanismy nádorových buněk vůči imunitnímu systému těla.


Astragalus vykazuje na imunitní systém účinek srovnatelný s echinaceou, v případech některých onemocnění může být účinnější. Astragalus má i významné antioxidační účinky.

TIP : Odvar (silný čaj) se připraví použitím 3-6 gramů sušeného kořene 3x denně.

5. Eukalyptus


Eukalyptus chrání dýchací cesty a je skvělý k aromaterapii


Eukalyptus chrání dýchací cesty a je skvělý k aromaterapii.Listy mají silné antiseptické účinky, používají se při léčbě rýmy, kašle, astmatu, bronchitidy, zánětů. Dále mají analgetické působení. Zevně je můžeme aplikovat k inhalacím, koupelím a masážím. Eukalyptová silice je oblíbená v aromaterapii.K léčivým účelům jsou používány pouze listy, v nichž je obsažena silice s hlavní složkou cineolem, třísloviny, hořčiny, aldehydy, terpeny, seskviterpenové alkoholy. Veškeré léčivé účinky eukalyptu jsou však pouze pro zevní použití. Při vnitřním užití hrozí otrava, jelikož jsou listy blahovičníku toxické


TIP : Nejlepší způsob využití léčivé síly eukalyptu je dezinfekce a čištění vzduchu v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, což je právě nyní na podzim. Éterický olej z eukalyptu totiž působí jako velmi silné antiseptikum. Inhalace páry s eukalyptovou silicí je rovněž výbornou doplňkovou léčbou při potížích s dýcháním (astma), alergiích, oslabené imunitě, a rekonvalescenci po různých onemocněních.


Toto je pouze pár bylinek, ale samozřejmě naše příroda jich má mnohem více, určitě za zmínku a zkoumání stojí česnek, cibule, křen, zázvor, kurkuma, sušené oregano, topol černý nebo olivové listy…

Tematické články

× Jak Vám můžeme pomoci?