Detoxikace aneb univerzální prevence na onemocnění

Detoxikace je univerzální prevencí většiny onemocnění lidského těla. Ovšem, pokud je správně provedena a naše tělo připraveno. Mimo lidské tělo však podpoří i lidskou mysl, kdy právě pozitivní myšlenky mohou mít ještě lepší dopad na náš život. Ostatně, slovo detoxikace je nejčastěji spojeno s obdobím jara, jarní únavou a detoxikací jater

 

Hned v úvodu musím připomenout a to hlavně pro sebe :)), že spolu s jarním detoxem nejčastěji rezonuje pitný režim. Doplňovat tělu tekutiny je nezbytné, protože bez vody by organismus nemohl fungovat. A zejména, pokud chceme očistit tělo, je právě pitný režim o to více důležitější. Dostatečná hydratace zabrání případným bolestem hlavy, vzniku ledvinových kamenů a v neposlední řadě, efektivního odplavení toxinů.

 

Nejlepší je pít dostatek vlažné vodu s citronem, případně přírodně perlivé vody. Ovšem pozor, vynechte současně konzumaci alkoholu, vína, kávy či slazených limonád.

 

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů těla. Nachází se v pravé horní části břicha, pod hrudním košem. Naše játra nás udržují ve zdraví tím, že plní několik základních funkcí.

 

  • Čistí krev
  • Tvoří konkrétní proteiny pro krevní plazmu
  • Zpracují hemoglobin pro využití železa.
  • Kontrolují hladinu cukru v krvi
  • Produkují žluč, která napomáhá transportu odpadu a odbourávání tuků v tenkém střevě při trávení a participují na mnoha dalších funkcích

 

Fungují také jako zásobárna cenných látek – například železa, glykogenu a vitamínů A, D, K a B12.

 

Ale naše nezdravé stravovací návyky a životní styl mohou tento životně důležitý orgán a naše celkové zdraví velmi poškodit

 

5 potravin, které škodí játrům a je třeba se jim zcela vyhnout.

 

Mastná jídla – hranolky a další smažená jídla jsou extrémně škodlivé pro játra. Smažené a zpracované potraviny způsobují výrazné změny jaterních enzymů, což může z dlouhodobého hlediska vést k selhání jater. Zahrnuje trans-tuky, známé také jako „částečně ztužené oleje“, které poškozují tělo, i když jsou konzumovány v malých množstvích můžou způsobit zánět v játrech.

 

Sladká jídla – pečená jídla, zpracované potraviny, cereálie, bonbony mají vysoký obsah cukru. Fruktózu, druh cukru, využívají játra k produkci tuku. Konzumace potravin s vysokým obsahem cukru může mít za následek hromadění tuku, což může přispět k poškození jater. Rozhodněte se pro zdravé varianty jako je třeba ovoce

 

Perlivé nápoje – pokud pravidelně pijete perlivé nealkoholické sladké nápoje nápoje, pravděpodobně se u vás rozvine nealkoholické ztučnění jater. Nealkoholické sycené nápoje vedou k hromadění tuku v játrech a také díky vysokému obsahu umělých sladidel mohou zvyšovat inzulínovou rezistenci a záněty. Pijte raději ji čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy a nebo pijte si kokosovou vodu, ta má blahodárné účinky.

 

Alkohol – alkohol je nejčastější příčinou poškození jater. Lidé, kteří se oddávají nadměrné konzumaci alkoholu, se často potýkají s bolestí jater, zánětem nebo selháním. Alkoholu byste se měli zcela vyhýbat, pokud chcete zůstat zdraví a duševně v pořádku.

 

Doplňky vitaminu A – Vitamin A je základní mikroživina, která zlepšuje zdraví očí a imunitní systém. Naše tělo tyto vitamíny rozpustné v tucích ukládá do tukové tkáně a jater. Pokud konzumujete doplňky s nadměrnou hladinou vitaminu A, může to způsobit problémy s játry. Místo suplementů si dopřejte čerstvé ovoce a zeleninu, které zajistí dostatečné množství vitamínu A potřebného denně.

 

Potraviny a bylinky vhodné k očistě jater :

 

Vlašské ořechy, ovesné vločky, tofu, brokolice, špenát, růžičková kapusta, zelí, cibule česnek, kořenová zelenina, řepa a olivový olej.

 

Ostropestřec mariánský, jarní bylinky (pampeliškové a kopřivové lístky) , rozmarýn, tymián a kurkuma

 

A na závěr :

 

Místo mlsání doporučuji zařadit zdravé svačinky, denní pohyb a dopřejte svému tělu dostatek odpočinku tak, aby dokázalo bojovat s nepříznivými vlivy.

 

A pamatujte, že klíčem k dobrému zdraví je umírněnost.

Tematické články

× Jak Vám můžeme pomoci?